Ansedel Lars Gunnar Reinhold Björkman

1918-2007

Byrådirektör
Född 1918-04-04 i Hedvig Eleonora (AB) [1] .
Östermalms Läroverk i Stockholm, studentexamen 11/5 1936. Studerat vid Stockholms Högskola 1936-1938 och Handelshögskolan 1941. Civilekonomexamen. Fänrik i Intendenturkårens reserv 1939-04-24. Löjtnant 1941-05-02 Löjtnant vid Intendenturkåren 1942-10-01. Kapten 1947-04-01. Tjänstgjorde vid Malmö Luftvärn 1940-41. Militärförvaltningskurs 1942-43. Exp.-intendent vid VI Militärbefälsstaben i Boden 1943-45. Intendent vid Norrlands Trängregemente 1946-52. Intendent vid Gotlands artillerikår 1952-57. Kapten vid Fo-staben i Strängnäs 1957. Bosatt i Stallarholmen. (Uppgivet av L-G Björkman 1960). Tjänstgjorde vid Övervakningskommisionen i Korea 1956-57 med majors grad. Förste byråchef vid Försvarets Radioanstalt 1962. Byrådirektör vid Statens Väginstitut 1963. Byrådirektör vi Statens Biltrafiknämnd sedan 1/4 1965. Direktör vid Taxi Trafikföreningen i Stockholm 1/1 - 30/11 1967. Avdelningsdirektör vid Sveriges Geologiska Undersökning 1/12 1967.
Död 2007-03-17 i Enköping (C) [2] .

Lars Gunnar Reinhold Björkman
Född 1918-04-04 i Hedvig Eleonora (AB) [1] .
Död 2007-03-17 i Enköping (C) [2] .
Byrådirektör

F Axel Gunnar Björkman.
Född 1893-07-24 i Tensta (C) [3] .
Död 1963-05-27 i Falköping (R) [4] .
Byråsekreterare


FF Reinhold Fredrik Magnus Björkman.


Godsägare

 
 

FM Alice Gustava Almqvist.



 
 

M Ruth Dagmar Lundbohm.
Född 1897-05-09 i Hedvig Eleonora (AB) [4] .
Död 1993-06-06 i Danderyd (AB) [4] .


MF August Ferdinand Lundbohm.
Född 1867-02-13 i Rubbestad, Ödeborg (P) [5] .
Död 1927-02-13 i Storängen, Saltsjöbaden (AB) [4] .
Direktör


MFF August Ferdinand Lundbohm.
Född 1818-12-10 i Nedre Hellesäter, Krokstad (O) [6] .
Död 1885-08-20 i Rännelanda (P) [7] .
Kronolänsman


MFM Augusta Hammarin.
Född 1827-12-08 i Hagen, Ödeborg (P) [8] .
Död 1912-08-02 i Storängen, Saltsjöbaden (AB) [4] .


MM Anna Emma Sophia Möller.
Född 1869-09-01 i Mecklenburg, Tyskland [1] .
Död 1958-04-09 i Skarpnäck (AB) [4] .


MMF Friedrich Möller.




MMM Sophie Putzier.




Levnadsbeskrivning

Byrådirektör
Född 1918-04-04 i Hedvig Eleonora (AB) [1] .
Östermalms Läroverk i Stockholm, studentexamen 11/5 1936. Studerat vid Stockholms Högskola 1936-1938 och Handelshögskolan 1941. Civilekonomexamen. Fänrik i Intendenturkårens reserv 1939-04-24. Löjtnant 1941-05-02 Löjtnant vid Intendenturkåren 1942-10-01. Kapten 1947-04-01. Tjänstgjorde vid Malmö Luftvärn 1940-41. Militärförvaltningskurs 1942-43. Exp.-intendent vid VI Militärbefälsstaben i Boden 1943-45. Intendent vid Norrlands Trängregemente 1946-52. Intendent vid Gotlands artillerikår 1952-57. Kapten vid Fo-staben i Strängnäs 1957. Bosatt i Stallarholmen. (Uppgivet av L-G Björkman 1960). Tjänstgjorde vid Övervakningskommisionen i Korea 1956-57 med majors grad. Förste byråchef vid Försvarets Radioanstalt 1962. Byrådirektör vid Statens Väginstitut 1963. Byrådirektör vi Statens Biltrafiknämnd sedan 1/4 1965. Direktör vid Taxi Trafikföreningen i Stockholm 1/1 - 30/11 1967. Avdelningsdirektör vid Sveriges Geologiska Undersökning 1/12 1967.
Död 2007-03-17 i Enköping (C) [2] .


Gifte och barn


Gift 1954-05-01.

Sonja Linnêa Sköld. Född 1927-02-12.


Bengt Fredrik Gunnar Björkman. Född 1954-11-25.

Lars Magnus Arvid Björkman. Född 1956-03-16.

Carl Anders Reinhold Björkman. Född 1960-04-29.

Johan Gunnar Ludvig Björkman. Född 1964-05-21.


Källor

  1. Lundbohms släktbok
  2. Sveriges Dödbok 1900-2013
  3. Lundbohms släktbok, Tensta C:8 bild 50
  4. Lundbohms släktbok, Sveriges dödbok 1901-2013
  5. Lundbohms släktbok, Ödeborg C:6 p 57
  6. Lundbohms släktbok, Krokstad C:4 p 477
  7. Lundbohms släktbok, Rännelanda F:1 bild 48
  8. Lundbohms släktbok, Ödeborg 4 p 191
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Version 3 2019-08-30 Framställd 2019-08-30 med hjälp av Disgen version 2016.